Підхід до визначення послідовності реалізації задач для досягнення спроможностей економіки України з метою задоволення потреб оборони
DOI:
https://doi.org/10.33099/2304-2745/2019-3-67/72-77Ключові слова:
Спроможності економіки, ройовий алгоритм, граф можливих маршрутів, планування оборонних ресурсів.Анотація
В сучасних воєнно-політичних умовах Україна, зіштовхнувшись з явищем гібридної війни та здійснюючи захист свого суверенітету та територіальної цілісності, продовжує вживати заходи щодо посилення обороноздатності. За відсутності членства у воєнно-політичному блоці НАТО та ознак щодо зміни агресивного воєнно-політичного курсу Російської Федерації найбільш важливим питанням для нашої держави є набуття спроможностей, необхідних для протистояння ворогові. В цих умовах актуальними залишаються задача раціонального планування оборонних ресурсів, складовою частиною якої є визначення послідовності реалізації задач для досягнення спроможностей економіки України із задоволення потреб оборони.
Метою статті є розроблення методичного підходу для визначення послідовності реалізації задач для досягнення спроможностей економіки України з метою задоволення потреб оборони з використанням елементів штучного інтелекту.
В основу методичного підходу, який пропонується, покладене припущення про те, що існує певна точка досяжності до якої необхідно привести економіку України для того, щоб здійснювати стійке забезпечення спроможностей. При цьому вважається, що для економіки держави забезпечення спроможностей для задоволення потреб Збройних Сил являє собою безперервний динамічний процес, який вимагає постійного розвитку та вирішення ряду ключових проблемних питань (задач) протягом певного періоду реалізації завдань оборонного планування.
В статті запропоновано підхід до визначення послідовності задач для досягнення спроможностей економіки України з метою задоволення потреб оборони з використанням мурашиного алгоритму. Незважаючи на те, що цей метод використовується головним чином для пошуку оптимізаційних рішень в задачі комівояжера, вона може бути використана в оборонному плануванні. Застосування запропонованого підходу дозволяє визначити пріоритетність вирішуваних задач для задоволення потреб оборони для певного періоду планування.
Найбільш проблемним питанням в застосуванні запропонованого підходу слід вважати формування таблиці вихідних даних, для якої потрібний ретельний і виважений набір даних.Посилання
Оборонний огляд: український вимір 2014 – 2018 : монографія / Ф. Саганюк, А. Павліковський, П. Щипанський, В. Павленко та ін. ; за заг. ред. д військ. н., проф. І. Руснака. Київ : МО та ГШ ЗС України, НУОУ, 2019. 196 с.
Романченко І. С., Богданович В. Ю., Дєнєжкін М. М. Теоретико-методологічні засади побудови системи управління ефективністю планування та виконання програм розвитку Збройних Сил України. Наука і оборона. 2015. № 3/4. C. 50–55.
Основні аспекти воєнно-економічної безпеки України та можливі шляхи її забезпечення на середньострокову перспективу (2016–2020 рр.) / О. М. Семененко, О. Г. Водчиць, Р. В. Бойко, В. В. Кострач, А. Д. Бердочник. Системи озброєння і військова техніка. 2016. № 3 (47). С. 123–129.
Методика розподілу оборонного бюджету України між складовими сил оборони з урахуванням показників потреб та пріоритетності завдань цих складових на плановий рік / О. М. Семененко, О. Г. Водчиць, Р. В. Бойко, С. П. Василенко, Г. Г. Зубрицька, О. І. Кремешний. Наука і техніка Повітряних Сил Збройних Сил України. 2017. № 4 (29). C. 123–131. DOI: https://doi.org/ 10.30748/nitps.2017.29.17.
Дєнєжкін М. М. Управління оборонними ресурсами: методичний підхід до визначення потреби в ресурсах на розвиток збройних сил у ході оборонного планування. URL: https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=2ahUKE wiGncSGs KDlAhUswsQBHW74AOkQFjABegQIAhAC&url=http%3A%2F%2Fwww.hups.mil. gov.ua%2Fperiodic- app%2Farticle%2F18339%2Fnitps_ 2018 _1_19.pdf&usg=AOvVaw12XwIgzc5Y ZsSvWwljLOEB.
Бойко Р. В., Кремешний О. І., Семененко О. М., Чекед І. В. Воєнно-еконономічні аспекти забезпечення національної безпеки України. URL: https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiJr92bsaDlAhVB06YKHegfBWQQFjACegQIBhAC&url=http%3A%2F%2Fwww.hups.mil.gov.ua%2Fperiodic-app%2Farticle%2F2862 %2Fzhups_2011_2_7.pdf&usg=AOvVaw2G_Oco5bx Oy7tYslGg9PWI
Dorigo M., Maniezzo V., Colorni A. The Ant System: Optimization by a Colony of Cooperating Agents. IEEE Trans. on Systems, Man and Cybernetics. Part B. 1996. № 1. Vol. 26. P. 29–41.
Штовба С. Д., Рудий О. М. Мурашині алгоритми оптимізації. URL: https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&ved=2ahUKEwjdtqKLra DlAhVizqYKHUBiA5QQFjAFegQIBBAC&url=https%3A%2F%2Fvisnyk.vntu.edu.ua%2Findex.php%2Fvisnyk%2Farticle%2Fdownload%2F78%2F78%2F&usg=AOvVaw1jZZ3e8wd1fmMc8jbaW6Ft.