Перспективи розвитку берегових ракетно-артилерійських військ Військово-Морських Сил, озброєних береговими рухомими протикорабельними ракетними комплексами
DOI:
https://doi.org/10.33099/2304-2745/2019-3-67/106-109Ключові слова:
Берегові ракетно-артилерійські війська, береговий рухомий протикорабельний ракетний комплекс, Військово-Морські Сили, протикорабельні ракети.Анотація
Головною умовою ефективного реагування на загрози національній безпеці України у воєнній сфері, захисту суверенітету та територіальної цілісності і недоторканості України на морі, є спроможність виконання основних завдань щодо оборони морського узбережжя, військово-морських баз та пунктів базування Військово-Морських Сил Збройних Сил України, портів, берегової інфраструктури цивільного та військового призначення нашої держави, а також забезпечення її економічних інтересів в територіальних водах та поблизу них.
Актуальним завданням з цього питання є розгляд перспективних шляхів розвитку берегових ракетно-артилерійських військ Військово-Морських Сил Збройних Сил України озброєних перспективними береговими рухомими протикорабельними ракетними комплексами.
У зв’язку з неможливістю виконання на даний час завдань Військово-Морських Сил власне морськими засобами (кораблі Військово-Морських Сил, не маючи протикорабельних ракет, не в змозі самостійно протистояти кораблям країни-агресора), концептуально, обстановка вимагає коригування та перегляду пріоритетів розвитку Військово-Морських Сил і розгляду в якості носіїв протикорабельних ракет, окрім надводних кораблів (катерів), також самохідних пускових установок в складі берегових рухомих протикорабельних ракетних комплексів.
Разом з тим, з розробкою та підготовкою до випробувань у Київському державному конструкторському бюро “Луч” нової протикорабельної крилатої ракети “Нептун”, яка конструктивно розміщується в транспортному пусковому контейнері і може випускатися у варіанті морського, повітряного або наземного базування, з'явився новий шанс розв'язання вищеназваних завдань Військово-Морських Сил Збройних Сил України в умовах дефіциту фінансування, використовуючи для цього модернізовану базу берегового рухомого протикорабельного ракетного комплексу “Рубіж”.
Подальшим дослідженням у даній галузі доцільно присвятити розробку математичної моделі та використання її для обґрунтування перспективного складу берегових ракетно-артилерійських військ з перспективними зразками озброєння Військово-Морських Сил.
Матеріал, викладений у статті, доцільно використовувати при обґрунтуванні шляхів розвитку, набуття спроможностей та бойової ефективності берегових ракетно-артилерійських військ Військово-Морських Сил Збройних Сил України.Посилання
Державна цільова оборонна програма розвитку ОВТ Збройних Сил України на період до 2022 року, (в ред. Постанови Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2018 року.
Державна програма розвитку Збройних Сил України на період до 2020 року, затверджена Указом Президента України від 22 березня 2017 року №73/2017.
Концепція розвитку сектору безпеки і оборони України, затверджена Указом Президента України від 14 березня 2016 року №92/2016.
Доктрина застосування сил оборони держави, затверджена наказом Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України від 17 серпня 2018 року № 20.
Морська доктрина України на період до 2035 року, затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 7 жовтня 2009 року № 1307.
Морська стратегія держави. Розвиток та реалізація морського потенціалу України : матеріали міжнародного наукового форуму, 24-25 травня 2016 року. Київ : Національний університет оборони України імені Івана Черняховського, 2016. 216 с.
Боевые возможности ВМФ РФ и ВМС США 2015. URL: http://flot.com/nowadays/ structure /techreadiness /2015.
Дончак А. М., Дубов О. В., Петровський О. Г. Деякі питання формалізації морського бою корабельних ударних груп (кораблів) ВМС ЗС України. Збірник наукових праць Військової академії. Одеса, 2016. Вип. 3 (5). С. 88–103.
Довідник учасника АТО : озброєння і військова техніка Збройних сил Російської Федерації / А. М. Алімпієв, Г. В. Пєвцов, Д. А. Гриб та ін. ; за заг. ред. А. М. Алімпієва. Х. : Оригінал. 732 с.
Мрії Києва українські крилаті ракети. URL: http://vesna-info.ru/ukraine/5051-mechty-kieva-ukrainskie-krylatye-rakety. html.
10.03.2016. В Україні випробують новітню суперракету. URL: http://socportal.info/2016/03/10/v-ukrayini-viprobuyu t-novitnyu-superraketu.html.
Артилерійські системи 2А36 Гіацинт, Д-20. URL: https://uk.wikipedia.org.
Артилерійська зброя. URL: https://armyman.info/ oruzhie-flota/morskaya-artilleriya.