Удосконалена методика розподілу сил і засобів Сил спеціальних операцій за завданнями в ході застосування за призначенням
DOI:
https://doi.org/10.33099/2304-2745/2023-3-79/135-141Ключові слова:
Сили спеціальних операцій; удосконалена методика; розподіл сил і засобів; оптимізаційна задача; показники.Анотація
Виходячи із завдань, поставлених Силам спеціальних операцій (далі – ССпО), доцільно уточнити порядок застосування ССпО у військових операціях. Потреба полягає у забезпеченні умов досягнення цілей операцій шляхом виконання різноманітних дій і використанню різних засобів розвідки і ураження, проведенню самостійних операцій (дій) в складних умовах оперативної обстановки. ССпО також мають бути готові до перекидання на значні відстані всіма видами транспорту і десантуванню різними способами. Крім того, на території, контрольованій противником, вони будуть вести маневрені дії, тому швидкість пересування підрозділів ССпО повинна забезпечувати виконання бойових завдань і достатню міру скритності.
Метою статті є розроблення методики розподілу сил і засобів ССпО за завданнями в ході ведення спеціальної операції шляхом розв’язання оптимізаційної задачі.
Найбільш доцільним підходом до розподілу сил і засобів є застосування методів оптимізації. Для цього необхідно здійснити формалізацію процесу розподілу сил і засобів ССпО між завданнями операції. Задача розподілу сил і засобів ССпО за завданнями в операції передбачає її поетапне вирішення:
аналіз особливостей постановки оптимізаційних задач;
аналіз процесу розподілу сил і засобів ССпО для обґрунтованого вибору певного типу оптимізаційної задачі;
розробка алгоритму розподілу сил і засобів ССпО;
узагальнення методики розподілу сил і засобів ССпО за завданнями.
Методика розподілу сил і засобів комплексно враховує неоднорідність сил і засобів ССпО та завдань ССпО в операції, базується на оптимізаційній задачі, зокрема методі двох функцій і дозволяє оптимально для умов операції розподілити сили і засоби ССпО між завданнями та визначити ступінь досягнення мети бойового застосування ССпО в операції.
Посилання
Єдиний перелік (каталог) спроможностей Міністерства оборони України, Збройних Сил України та інших складових сил оборони : станом на 31.12.2021 р. / Міністерство оборони України. Київ, 2021. 451с.
Методика збалансування сил і засобів підсистем вогневого ураження противника / О. В. Майстренко та ін. // Озброєння та військова техніка. 2018. № 2. С. 27–31.
Основи моделювання бойових дій військ : навч. посіб. / А. В. Атрохов та ін. Київ, 2005. 484 с.
Вогневе ураження противника в операціях : навч. посіб. / Салкуцан С.М. та ін. Київ : НУОУ, 2020. 80 с.
АЗСУ. Методика оцінки ефективності воєнної розвідки в операції і бою : навч. посіб. Київ : 1998. 123 с.
Моделювання прикладних оптимізаційних задач розміщення об’єктів з метричними характеристиками, що змінюються : монографія / І. А. Чуб, М. В. Новожилова, В. А. Андронов. Харків : НУЦЗ України. 2017. 167 с.
Ольховська О. В. Оцінка швидкості збіжності ітераційного методу розв’язування комбінаторних оптимізаційних задач ігрового типу // Таврійський вісник інформатики і математики. 2014. № 1. С. 31–42.
Майстренко О. В. Застосування методу двох функцій для вирішення завдань бойового забезпечення ракетних військ і артилерії // Сучасні інформаційні технології у сфері безпеки та оборони. 2021. № 3 (42). С. 5–16.