Фактори впливу на функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів
DOI:
https://doi.org/10.33099/2304-2745/2024-2-81/111-116Ключові слова:
Система військового обліку; фактори впливу; внутрішнє та зовнішнє середовище; мобілізаційна підготовка.Анотація
В умовах відбиття агресії Російської Федерації (РФ) потреба у людських мобілізаційних ресурсах в Україні збільшується. Для фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів в державі організовується і ведеться військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Процедура ведення військового обліку є процесом з великою кількістю невизначеностей, тому виникає об’єктивна необхідність у вивченні факторів впливу на функціонування системи військового обліку.
Фактори, які впливають на процес функціонування системи військового обліку, можна поділити на три класи:
фактори, що визначаються властивостями (якостями) системи;
фактори, що характеризують способи застосування системи;
фактори, що характеризують умови застосування системи.
Аналіз факторів, що впливають на систему військового обліку здійснено у рамках блокової системи, побудованої за наступним логічним принципом:
фактори зовнішнього макросередовища → фактори зовнішнього мікросередовища
→ фактори внутрішнього середовища.
До факторів зовнішнього макросередовища, що спричиняють вплив на функціонування системи військового обліку варто віднести наступні групи: економічна, культурно-освітня, технологічна, та соціальна.
Фактори зовнішнього мікросередовища впливають на процеси державного регулювання системи військового обліку та характеризують політичні, законодавчі, організаційно-управлінські, інформаційно-пропагандистські, демографічні та морально-психологічні аспекти.
Внутрішні фактори визначаються особливостями досліджуваної системи. Як правило, вони відносяться до таких, якими можна керувати і відображають вплив елементів системи на хід і результат функціонування системи військового обліку.
У статті досліджено та класифіковано основні фактори впливу на процес організації військового обліку.
Посилання
Правдивець О. М. Аналіз чинників, які впливають на функціонування системи військового обліку громадян країни. Зб. наук. пр. НАДПСУ. Серія : військові науки. 2016. № 1 (67). С. 223–230.
Маліцький Д. А. Комплексна методика оцінювання ефективності мобілізації людських ресурсів на території відповідальності. Social development and security. 2021. Vol. 11, № 4. С. 103–111.
Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів : Постанова Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 р. № 1487. Урядовий кур’єр. 2023. № 3. URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/card/1487-2022-%DO%BF (дата звернення: 08.04.2024).
Застосування сучасних інформаційних технологій у науковій діяльності : підручник / О. Й. Мацько, С. А. Микусь, В. Г. Солонніков та ін. Київ : НУОУ, 2021. 340 с.
Математичні основи кадрового менеджменту у військовій сфері : монографія / І. С. Романченко, Ю. А. Гусак, А. М. Сиротенко, П. І. Шуляк, С. Л. Данилюк, О. В. Бобрун, В. М. Пасічник ; за заг. ред. І. С. Романченка. Київ : ЦНДІ ЗС України, 2019. 242 с.