Фактори впливу на функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів

Автор(и)

  • О. Георгадзе Кафедра керівництва військами (силами) в мирний час Національного університету оборони України, Україна
  • В. Тютюнник Кафедра керівництва військами (силами) в мирний час Національного університету оборони України, Україна

DOI:

https://doi.org/10.33099/2304-2745/2024-2-81/111-116

Ключові слова:

Система військового обліку; фактори впливу; внутрішнє та зовнішнє середовище; мобілізаційна підготовка.

Анотація

В умовах відбиття агресії Російської Федерації (РФ) потреба у людських мобілізаційних ресурсах в Україні збільшується. Для фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів в державі організовується і ведеться військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Процедура ведення військового обліку є процесом з великою кількістю невизначеностей, тому виникає об’єктивна необхідність у вивченні факторів впливу на функціонування системи військового обліку.

Фактори, які впливають на процес функціонування системи військового обліку, можна поділити на три класи:

фактори, що визначаються властивостями (якостями) системи;

фактори, що характеризують способи застосування системи;

фактори, що характеризують умови застосування системи.

Аналіз факторів, що впливають на систему військового обліку здійснено у рамках блокової системи, побудованої за наступним логічним принципом:

фактори зовнішнього макросередовища фактори зовнішнього мікросередовища
фактори внутрішнього середовища.

До факторів зовнішнього макросередовища, що спричиняють вплив на функціонування системи військового обліку варто віднести наступні групи: економічна, культурно-освітня, технологічна, та соціальна.

Фактори зовнішнього мікросередовища впливають на процеси державного регулювання системи військового обліку та характеризують політичні, законодавчі, організаційно-управлінські, інформаційно-пропагандистські, демографічні та  морально-психологічні аспекти.

Внутрішні фактори визначаються особливостями досліджуваної системи. Як правило, вони відносяться до таких, якими можна керувати і відображають вплив елементів системи на хід і результат функціонування системи військового обліку.

У статті досліджено та класифіковано основні фактори впливу на процес організації військового обліку.

Біографії авторів

О. Георгадзе, Кафедра керівництва військами (силами) в мирний час Національного університету оборони України

кандидат військових наук, доцент

В. Тютюнник, Кафедра керівництва військами (силами) в мирний час Національного університету оборони України

V. Tyutyunnyk

Посилання

Правдивець О. М. Аналіз чинників, які впливають на функціонування системи військового обліку громадян країни. Зб. наук. пр. НАДПСУ. Серія : військові науки. 2016. № 1 (67). С. 223–230.

Маліцький Д. А. Комплексна методика оцінювання ефективності мобілізації людських ресурсів на території відповідальності. Social development and security. 2021. Vol. 11, № 4. С. 103–111.

Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів : Постанова Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 р. № 1487. Урядовий кур’єр. 2023. № 3. URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/card/1487-2022-%DO%BF (дата звернення: 08.04.2024).

Застосування сучасних інформаційних технологій у науковій діяльності : підручник / О. Й. Мацько, С. А. Микусь, В. Г. Солонніков та ін. Київ : НУОУ, 2021. 340 с.

Математичні основи кадрового менеджменту у військовій сфері : монографія / І. С. Романченко, Ю. А. Гусак, А. М. Сиротенко, П. І. Шуляк, С. Л. Данилюк, О. В. Бобрун, В. М. Пасічник ; за заг. ред. І. С. Романченка. Київ : ЦНДІ ЗС України, 2019. 242 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-09-16

Номер

Розділ

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ЗБРОЙНИХ СИЛ