Підвищення ефективності розвідувального забезпечення операції угруповання військ: методичний підхід
DOI:
https://doi.org/10.33099/2304-2745/2024-2-81/117-123Ключові слова:
Розвідувальне забезпечення; розвідка з відкритих джерел; розвідувальні відомості; об’єкти розвідки; розпізнавання; ідентифікація.Анотація
Отриманий досвід застосування сил і засобів розвідки (СіЗР) в ході відкритої збройної агресії РФ проти України свідчить про необхідність зміни підходів до функціонування органів військового управління розвідки (ОВУР). Досвід виконання завдань СіЗР підтверджує тенденції, що окреслюються у провідних арміях світу щодо впровадження робототехнічних комплексів для виконання розвідувальних завдань, застосування альтернативних методів та способів добування розвідувальних даних.
Метою статті є обґрунтування рекомендацій щодо систематизації чинників, що впливають на ефективність розвідувального забезпечення оперативного угруповання військ в операції на основі аналізу досвіду російсько-української війни та запропонування напрямку добування розвідувальної інформації з відкритих джерел в інтересах розвідувального забезпечення угруповання військ в операціях.
Проведено аналіз чинників, що впливають на застосування сил і засобів розвідки в ході збройної агресії РФ проти України, функціонування органів військового управління розвідки, в ході виконання завдань, які на них покладаються. Запропоновано класифікацію чинників, що здійснюють вплив на розвідувальне забезпечення (РЗ). Методом експертних оцінок, за досвідом виконання розвідувальних завдань, проведено оцінювання кожного чинника з визначенням індикаторів важливості його впливу на ефективність РЗ.
Проаналізовано застосовування нових підходів, до добування розвідувальної інформації з відкритих джерел. Здійснення розвідки з відкритих джерел в інтересах комплексного РЗ дозволить: заощадити ресурси, забезпечити додаткові можливості для інших видів розвідки, а також надасть певний потенціал для підвищення ефективності РЗ угруповання військ (сил) УВ(с) Сил оборони України СОУ під час проведення операцій.
В подальшому планується застосування системно-когнітивного підходу для визначення взаємного впливу чинників на РЗ, що дозволить враховувати їх природу та обґрунтувати певні заходи стосовно підвищення ефективності РЗ.
Посилання
Досвід організації та здійснення розвідувального забезпечення ЗС України під час широкомасштабного вторгнення зс рф в Україні (інформаційний бюлетень, 2022).
Досвід організації та здійснення розвідувального забезпечення ЗС України під час широкомасштабного вторгнення зс рф в Україні (інформаційний бюлетень, 2023).
Воєнна розвідка. 2023. Вид. 1, 2.
Гаценко С. С., Металіді О. Г., Богатирьов С. О., Василяйко І. І. Застосування програмного забезпечення для комплексного ведення розвідки в інтересах вогневого ураження противника. Збірник наукових праць ЦВСД НУОУ. 2024. № 1 (80). С. 87–93.
Уфімцева О. С. Використання OSINT в умовах збройної агресії рф проти України.
Tymchuk S. Metodyka kompleksnoyi obrobky informatsiyi vid tekhnichnykh zasobiv monitorynhu. Traektoriâ Nauki. Path of Science. 2017. 3. 3. 4.1–4.9. DOI: 10.22178/pos.20-4.