Підвищення ефективності розвідувального забезпечення операції угруповання військ: методичний підхід

Автор(и)

  • С. Гаценко Командно-штабний інститут застосування військ Національного університету оборони України, Україна
  • О. Металіді Командно-штабний інститут застосування військ Національного університету оборони України, Україна
  • В. Дудник Командно-штабний інститут застосування військ Національного університету оборони України, Україна
  • М. Мороз Науково-дослідний інститут воєнної розвідки, Київ, Україна

DOI:

https://doi.org/10.33099/2304-2745/2024-2-81/117-123

Ключові слова:

Розвідувальне забезпечення; розвідка з відкритих джерел; розвідувальні відомості; об’єкти розвідки; розпізнавання; ідентифікація.

Анотація

Отриманий досвід застосування сил і засобів розвідки (СіЗР) в ході відкритої збройної агресії РФ проти України свідчить про необхідність зміни підходів до функціонування органів військового управління розвідки (ОВУР). Досвід виконання завдань СіЗР підтверджує тенденції, що окреслюються у провідних арміях світу щодо впровадження робототехнічних комплексів для виконання розвідувальних завдань, застосування альтернативних методів та способів добування розвідувальних даних.

Метою статті є обґрунтування рекомендацій щодо систематизації чинників, що впливають на ефективність розвідувального забезпечення оперативного угруповання військ в операції на основі аналізу досвіду російсько-української війни та запропонування напрямку добування розвідувальної інформації з відкритих джерел в інтересах розвідувального забезпечення угруповання військ в операціях.

Проведено аналіз чинників, що впливають на застосування сил і засобів розвідки в ході збройної агресії РФ проти України, функціонування органів військового управління розвідки, в ході виконання завдань, які на них покладаються. Запропоновано класифікацію чинників, що здійснюють вплив на розвідувальне забезпечення (РЗ). Методом експертних оцінок, за досвідом виконання розвідувальних завдань, проведено оцінювання кожного чинника з визначенням індикаторів важливості його впливу на ефективність РЗ.

Проаналізовано застосовування нових підходів, до добування розвідувальної інформації з відкритих джерел. Здійснення розвідки з відкритих джерел в інтересах комплексного РЗ дозволить: заощадити ресурси, забезпечити додаткові можливості для інших видів розвідки, а також надасть певний потенціал для підвищення ефективності РЗ угруповання військ (сил) УВ(с) Сил оборони України СОУ під час проведення операцій.

В подальшому планується застосування системно-когнітивного підходу для визначення взаємного впливу чинників на РЗ, що дозволить враховувати їх природу та обґрунтувати певні заходи стосовно підвищення ефективності РЗ.

Біографії авторів

С. Гаценко, Командно-штабний інститут застосування військ Національного університету оборони України

кандидат технічних наук

О. Металіді, Командно-штабний інститут застосування військ Національного університету оборони України

O. Metalidi

В. Дудник, Командно-штабний інститут застосування військ Національного університету оборони України

O. Dudnik

М. Мороз, Науково-дослідний інститут воєнної розвідки, Київ

M. Moroz

Посилання

Досвід організації та здійснення розвідувального забезпечення ЗС України під час широкомасштабного вторгнення зс рф в Україні (інформаційний бюлетень, 2022).

Досвід організації та здійснення розвідувального забезпечення ЗС України під час широкомасштабного вторгнення зс рф в Україні (інформаційний бюлетень, 2023).

Воєнна розвідка. 2023. Вид. 1, 2.

Гаценко С. С., Металіді О. Г., Богатирьов С. О., Василяйко І. І. Застосування програмного забезпечення для комплексного ведення розвідки в інтересах вогневого ураження противника. Збірник наукових праць ЦВСД НУОУ. 2024. № 1 (80). С. 87–93.

Уфімцева О. С. Використання OSINT в умовах збройної агресії рф проти України.

Tymchuk S. Metodyka kompleksnoyi obrobky informatsiyi vid tekhnichnykh zasobiv monitorynhu. Traektoriâ Nauki. Path of Science. 2017. 3. 3. 4.1–4.9. DOI: 10.22178/pos.20-4.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-09-16

Номер

Розділ

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ЗБРОЙНИХ СИЛ