Основні напрями розвитку засобів маскування та імітації для протидії засобам розвідки та ураження противника

Автор(и)

  • A. Рибидайло Центр досліджень Сил підтримки Збройних Сил України, Україна
  • О. Хохленко Центр досліджень Сил підтримки Збройних Сил України, Україна
  • С. Полішко Центр воєнно-стратегічних досліджень Національного університету оборони України, Україна
  • В. Шевчук Інститут професійної військової освіти Національного університету оборони України, Україна

DOI:

https://doi.org/10.33099/2304-2745/2024-3-83/89-98

Ключові слова:

Бойові дії військ; застосування озброєння; маскування військ; імітація діяльності військ; технології та засоби маскування та імітації.

Анотація

У ході ведення російсько-української війни нову значущість набуло маскування та імітація бойових дій військ, а відповідальні підрозділи отримали нові засоби та здібності, що вплинуло на тактику їх застосування. У сучасних умовах підтримка бойових дій військ (сил), зокрема маскування військ і об’єктів і дезінформація противника має здійснюватися з урахуванням знань і досвіду, накопичених Українською армією під час відсічі російської збройної агресії проти України, рекомендованою практикою НАТО та стандартів безпеки застосування військ.

Мета статті ‑ систематизація способів маскування військ і об’єктів та імітації діяльності військ (сил) для надання можливості обґрунтування рекомендацій щодо підвищення ефективності заходів введення противника в оману шляхом узагальнення досвіду в ході АТО, ООС і широкомасштабного вторгнення РФ та з урахуванням новітніх підходів та технологій.

Здійснено класифікацію технологій, заходів та засобів маскування військ (сил) і об’єктів за кількома основними ознаками, кожна з яких характеризує конкретні аспекти маскування – від фізичних властивостей та принципу дії до засобів захисту від конкретних типів загроз. Класифікація технологій, заходів та засобів імітації діяльності військ (сил) і об’єктів залежить від різних факторів, таких як мета імітації, використовувані методи, технічні характеристики та інші параметри.

Можна зазначити, що теорія і практика підтримки бойових дій військ розвивається в тісному діалектичному взаємозв’язку і взаємозалежності з розвитком засобів і методів збройної боротьби, вимогами військового мистецтва і, зокрема, із загальною тактикою і оперативним мистецтвом.

Біографії авторів

A. Рибидайло, Центр досліджень Сил підтримки Збройних Сил України

A. Rybydailo

О. Хохленко, Центр досліджень Сил підтримки Збройних Сил України

O. Hohlenko

С. Полішко, Центр воєнно-стратегічних досліджень Національного університету оборони України

кандидат технічних наук, старший науковий співробітник

В. Шевчук, Інститут професійної військової освіти Національного університету оборони України

кандидат військових наук

Посилання

Тимчасова настанова з інженерного забезпечення Збройних Сил України : затв. наказом НГШ–ГК ЗС України від 25.06.2019 р. № 230. Київ, 2019. 151с.

Доктрина з інженерної підтримки застосування військ. Київ: ГШ ЗС України, 2020. 34с.

Маскування в умовах бойових дій: основні поняття. URL: https://drukarnia.com.ua/articles/ maskuvannya-v-umovakh-boiovikh-dii-osnovni-ponyattya-X-I_y#heading-3-449 (дата звернення: 29.10.2024).

Осиновий Г. Г. Субач В. П., Биков В. М., Колчигін М. М. Протидія радіолокаційним засобам виявлення наземних об’єктів // Weapons and military equipment. 2018. № 2 (18). URL: https://journals.indexcopernicus.com/api/file/viewByFileId/603800 (дата звернення: 29.10.2024).

Розвиток засобів маскування дій військ та об’єктів із застосуванням аерозолів / О. А. Гутченко, К. С. Гутченко, І. М. Тіхонов, П. В. Ушмаров // Наука і техніка Повітряних Сил Збройних Сил України. 2014. № 3. С. 154–157. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nitps_2014_3_37 (дата звернення: 01.11.2024).

Танцюра І., Клімов О., Стаховський О., Гузенко С. Порівняльний аналіз засобів аерозольного маскування, які знаходяться на озброєнні у Збройних Силах України та армій західних країн – партнерів // Військово-технічний збірник. 2024. (30). С. 8–13. DOI: https://doi.org/ 10.33577/2312-4458.30.2024.8-13.

Ярош С. П., Гур’єв Д. О. Впровадження специфічних способів і засобів протидії безпілотним літальним апаратам в угрупованні зенітних ракетних військ // Наука і техніка Повітряних Сил Збройних Сил України. 2022. № 2 (47). DOI: 10.30748/nitps.2022.47.05.

Методичні рекомендації військам (силам) Збройних Сил України щодо підвищення ефективності заходів маскування військ та об’єктів. Київ : ЦНДІ ЗС України, 2022. 140 с.

Маскування військ та об’єктів. Захист від високоточної зброї : навч. посіб. / В. В. Пугач, В. П. Чепурний, А. І. Куртов та ін. ; М-во оборони України, Військ.-юрид. ін-т Нац. юрид. ун-т ім. Ярослава Мудрого. Харків : ВЮІ НЮУ ім. Ярослава Мудрого, 2022. 116 с.

Інженерна підтримка бойових дій військ (сил) з урахуванням досвіду російсько-української війни : навч. посіб. / П. П. Ткачук, Ю. О. Фтемов, С. І. Дяков, Ф. А. Демідчик, А. М. Каршень. Львів : НАСВ, 2024. 217 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-02-26

Номер

Розділ

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ЗБРОЙНИХ СИЛ