Особливості завдань науково-технічного супроводження проєктів інформатизації процесів управління оборонними ресурсами в умовах воєнного стану

Автор(и)

  • M. Голобородько Центр воєнно-стратегічних досліджень Національного університету оборони України, Україна
  • M. Закалад Центр воєнно-стратегічних досліджень Національного університету оборони України, Україна
  • В. Поліщук Центр воєнно-стратегічних досліджень Національного університету оборони України, Україна

DOI:

https://doi.org/10.33099/2304-2745/2025-1-84/58-68

Ключові слова:

Науково-технічне супроводження; інформаційно-комунікаційна система; життєвий цикл; процесне управління життєвим циклом.

Анотація

Наукове і науково-технічне супроводження (НТС) як вид наукової прикладної діяльності в системі Міноборони регулюється (регламентується) розвиненим організаційно-методичним забезпеченням, яке ґрунтується на сучасній законодавчій базі наукової і науково-технічної діяльності в Україні і стосується всього спектру наукових досліджень і розробок у сфері ОВТ і військового управління. Одним із напрямів науково-прикладних розробок є створення інформаційно-комунікаційних систем (ІКС) різного призначення, які як об’єкти науково-технічної діяльності на відміну від ОВТ мають велику кількість слабоформалізованих характеристик їх властивостей, що у значній мірі пояснюється віртуальністю їх інтелектуальної складової ‑ програмного забезпечення (ПЗ), та призводить до визначення вимог до них у вербальній формі.

Мета статті – розроблення типового переліку заходів з НТС життєвого циклу ІКС, які відповідають вимогам чинного нормативного поля системи Міноборони, враховують специфіку ІКС в умовах впровадження оборонного планування на основі спроможностей (ОПОС), процесного управління і застосування сучасних практик розроблення програмного забезпечення ІКС, вимоги умов воєнного стану та обґрунтування напрямів розроблення науково-методичного забезпечення, необхідного для виконання цих заходів.

Моніторинг застосування процесного підходу до управління життєвим циклом (ЖЦ) ІКС, прийняття на альтернативній основі раціональних проєктних і організаційно-технічних рішень та застосування в умовах воєнного стану обґрунтованих обмежень повного обсягу заходів з управління ЖЦ ІКС з дотриманням розумного балансу між швидким набуттям системами запланованих спроможностей і ризиками зниження їх якості повинні бути важливими складовими змісту НТС.

Біографії авторів

M. Голобородько, Центр воєнно-стратегічних досліджень Національного університету оборони України

кандидат технічних наук, старший науковий співробітник

M. Закалад, Центр воєнно-стратегічних досліджень Національного університету оборони України

M. Zakalad

В. Поліщук, Центр воєнно-стратегічних досліджень Національного університету оборони України

кандидат технічних наук

Посилання

Про наукову і науково-технічну діяльність : Закон України від 26.11.2015 № 848-VIII (зі змінами).

Про науково-технічну інформацію : Закон України від 25.06.1993 №3322-XII (зі змінами).

Положення про організацію наукової і науково-технічної діяльності в системі Міністерства оборони України : затв. наказом Міністерства оборони України від 16.07.2024 за № 480.

Методичні рекомендації щодо організації наукової та науково-технічної діяльності у Збройних Силах України. Частина 6. Київ : МО України, 2019.

Проблеми воєнно-наукового супроводження створення автоматизованих систем управління військового призначення / М. А. Закалад, В. І. Білєтов, К. В. Феоктистов // Збірник наукових праць центру воєнно-стратегічних досліджень Національного університету оборони України. 2013. №2. С.14–18.

Питання воєнно-наукового супроводу створення інформаційних систем військового призначення / С. В. Бобров, О. С. Левшенко, Т. О. Ворона, О. В. Полякова, Г. В. Руденська, Т. М. Комолаєва // Збірник наукових праць Центру воєнно-стратегічних досліджень Національного університету оборони України. 2016. № 2(57). С. 61–66.

Рекомендації з оборонного планування на основі спроможностей в Міністерстві оборони України та Збройних Силах України : затв. Міністром оборони України від 12.06.2017. 49 с.

М.А. Закалад, В.Б. Поліщук. Підходи і методи оцінювання проєктних і організаційно-технічних альтернатив у життєвому циклі інформаційно-комунікаційних систем. Збірник наукових праць Центру воєнно-стратегічних досліджень Національного університету оборони України, № 2(81), 2024. С.86-97.

Карпович А.А., Нетесин І.Є., Полищук В.Б. Как выбрать ERP по методу Саати. Журнал “ИТМ. Информационные технологии для менеджмента”. 2014. – Часть 1. – №6-8. С. 16-21. Часть 2. №9-10. С. 10-14.

Поліщук В.Б., Нетесін І.Є., Нестеренко О.В. Інформаційні технології в управлінні оборонними ресурсами: методологічний контекст та приклади практичної реалізації. Частина 1: Монографія / За ред. В.Б. Поліщука. – Київ: УкрНЦ РІТ, 2019. 120 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-06-05

Номер

Розділ

ІНФОРМАТИЗАЦІЯ ЗБРОЙНИХ СИЛ