Воєнно-економічні аспекти бойових дій в прилеглих до чорноморського узбережжя України районах моря
DOI:
https://doi.org/10.33099/2304-2745/2019-2-66/120-126Ключові слова:
Оборона морського узбережжя, економічна ефективність як критерій вирішення бойових завдань на морі, ресурсні можливості держави, воєнно-економічні дослідження, побудова оборони держави з моря, вирішення завдань бойових дій на морі спільними зусиллями видіАнотація
Україна сьогодні має обмежені економічні можливості щодо будівництва й розвитку власних Військово-Морських Сил Збройних Сил України. За таких обставин важливо забезпечити обороноздатність держави з морського напрямку з найменшими витратами ресурсів. Тому одним з пріоритетних напрямів наукових досліджень є пошук шляхів вирішення завдань оборони держави з моря з урахуванням наявних можливостей та ресурсів при забезпеченні заданої ефективності вирішення завдань з мінімальними витратами фінансових та інших ресурсів.
Метою статті є: узагальнення основних напрямів зниження вартості вирішення основних завдань оборони морського узбережжя України в Азовському та Чорному морях шляхом вибору раціонального способу побудови оборони, пошуку оптимальних варіантів складу сил і засобів для вирішення завдань на морі спільними зусиллями видів Збройних Сил України при забезпеченні заданої ефективності вирішення завдань з мінімальними витратами фінансових та інших ресурсів.
Для подальшої розбудови України як самостійної, незалежної, сильної держави особливу увагу слід зосередити на плануванні оборонних програм і складанні оборонних бюджетів, а також на вирішенні двоєдиного завдання із забезпечення обороноздатності держави та її економічного зростання. На підставі вищенаведеної інформації, можна сформулювати основні напрями зниження вартості вирішення основних завдань оборони морського узбережжя:
- розробка програм розвитку озброєння та військової техніки ВМС, зорієнтованих на дії в приморсько-прибережній зоні, забезпечує впровадження механізму, який унеможливлює вкладання фінансових ресурсів у проекти (програми), що не відповідають оперативному призначенню ВМС;
- для підтримки рішення щодо вибору та придбання того чи іншого зразка озброєння серед альтернативних для вирішення бойових завдань на морі необхідно також обраховувати та враховувати його цінність як відношення ефективності до вартості строку служби;
- в процесі розробки програм розвитку ЗС України, озброєння та військової техніки, ОПК в обов’язковому порядку мають враховуватися ресурсні можливості держави.Посилання
Закон України “Про національну безпеку України 2018 року”. № 2469-VIII від 21. 06. 2018. Електронний ресурс https://законодавство.com/zakon-ukrajiny/zakon-ukrajini-pro-natsionalnu-bezpeku 358557.html.
Постанова Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2018 р. № 941 “Про затвердження Порядку проведення оборонного огляду Міністерством оборони”. Урядовий кур’єр від 15.112018 – № 215.
В. Шрамович, П. Аксьонов “Москітний флот” чи фрегати: який флот будує Україна”, BBC News, Одеса-Київ, 28 грудня 2018.
Морська доктрина України на період до 2035 року (в редакції Постанови КМ № 1108 від 18.12.2018). Урядовий кур’єр від 30.12.2009 – № 244.
І. Назарчук. Військово-морські сили України: ексклюзивне інтерв’ю з командувачем ВМС Ігорем Воронченком. Політика, 29 червня 2018.
Волотівський П.Б. Вартісні аспекти створення угруповання сил (військ) для оборони приморсько-прибережної зони України в Чорному морі. Матеріали міжнародного наукового форуму
-21 червня 2018 року. Морська стратегія держави. Розвиток та реалізація морського потенціалу України. – К: НУОУ ім. Івана Черняховського, 2018. – 148 с.
Бегма В. М. Військово-технічна та оборонна-промислова політикаУкраїни в сучасних умовах: аналіт. Доп./В. М. Бегма, О. О .Свергунов; упоряд. В. М. Маркелов, [за заг. ред. В. М. Бегми]. – К. : НІСД, 2013 – 112 с.
А. Васильев “Минное оружие – самостоятельная система ведения морской войны”. Российское военное обозрение, апрель 2008 года, с. 51.
Воєнна доктрина України, затверджена Указом Президента України від 24 вересня 2015 року № 555/2015. Урядовий кур’єр від 26.9.202015 – № 178.