Загрози національній безпеці у військовій сфері України на короткострокову та середньострокову перспективу
DOI:
https://doi.org/10.33099/2304-2745/2020-2-69/11-16Ключові слова:
“Гібридна” війна, загроза, ситуація, прогноз, безпека.Анотація
В статті розглянуто основний чинник, що впливає на розвиток ситуації довкола України та становить основну загрозу її національній безпеці у воєнній сфері. Визначено, що Російська Федерація, незважаючи на певне зниження інтенсивності бойових дій на Донбасі, готова до військового вторгнення в Україну, в т. ч. у вигляді повномасштабної наступальної операції. Російська Федерація у рамках “гібридної” війни проти України активізувала практику політичного тероризму, що свідчить про її неспроможність дестабілізувати обстановку на українській території організацією масових соціальних заворушень.
Інший фактор – уряди країн, що межують з Україною, під впливом місцевих засобів масової інформації та тиском політичних, радикально налаштованих партій, висувають територіальні претензії на території, “несправедливо” втрачені в XIX та XX століттях, які тепер є Західною Україною: Угорщина (Закарпатська область), Польща (Львівська, Тернопільська, Рівненська та Івана-Франківська області), Румунія (Північна Буковина, Південна Бессарабія).
Зазначимо що, головною тенденцією розвитку геополітичної ситуації в світі залишається процес формування нової багатополярної системи міжнародних відносин. Водночас відбувається подальша глобалізація всіх сфер життєдіяльності людства.
Посилення суперечностей між США, НАТО, ЄС та Російською Федерацією з українського та інших питань загострило протистояння сторін фактично до рівня “холодної” війни. З огляду на це найбільш небезпечною тенденцією стало підвищення військової активності США, НАТО і Російської Федерації як на стратегічному рівні у ракетно-ядерній сфері, так і на основних напрямках їх безпосереднього зіткнення у Чорноморському регіоні.
За таких обставин принципово важливим для України є те, що США, НАТО і ЄС залишаються на своїх позиціях, дотримуючись політики стратегічного стримування Російської Федерації, послідовно нарощують проти неї санкції, посилюючи підтримку України та зміцнюючи безпеку ЄС зі Східного напрямку. Провідні країни-члени ЄС та міжнародні організації фактично ухвалили принципові рішення щодо відповідальності за подальшу інтеграцію України в ЄС та НАТО.
Зазначимо, що Російська Федерація намагається змінити політику США, НАТО і ЄС на російському та українському напрямках, підірвати єдність ЄС і НАТО методами ведення “гібридної” війни, в т. ч. впливаючи на підсумки виборів у західних країнах.Посилання
Воєнна доктрина Росії. 2014. URL: https://militaryarms.ru (дата звернення: 20.02.2020).
Стратегія національної безпеки РФ. 2015. URL: https://rg.ru>nac-bezopasnost-sate-doc (дата звернення: 20.02.2020).
Завдання бойового застосування Збройних Сил Росії на основних стратегічних (операційних) напрямках. URL: https:// www.bintel.com.ua (дата звернення: 18.02.2020).
Січень І. Організована злочинність як інструмент “гібридних” війн Росії. Бінтел (журнал геополітичної аналітики). 2018. № 2 (10). С. 20–29.
Гвоздь В. Особливості розвитку ситуації у світі в 2017 році в контексті національних інтересів України. Бінтел (журнал геополітичної аналітики). 2017. № 4 (8). С. 18–27.
Січень І. Розвиток ситуації довкола України та у світі на найближчу і середньострокову перспективу. Бінтел (журнал геополітичної аналітики). 2017. № 4 (8). С. 28–36.
Гвоздь В. Україна і світ: геополітичні підсумки 2019 року. Бінтел (журнал геополітичної аналітики). 2019. № 4. С. 4–37.
Ивженко Т. Территориальные претензии к Украине: аппетиты Румынии растут. URL: http://vlasti.net/news/96314 (дата звернення: 18.02.2020).
LIVEJOURNAL. URL: http://blackseafleet-21.com/news/9-03-2014_mechty-ot-sana-do-dona-kakie-strany-imejut-territorialnye-pretenzii-k-ukraine-i-na-kakie-z (дата звернення: 18.02.2020).
“Польша заберёт Западную Украину, а Киев с этим согласится”. URL: https://www.gumilev-center.ru/polsha-zaberjot-zapadnuyu-ukrainu-a-kiev-s-ehtim-soglasitsya/ (дата звернення: 18.02.2020).
В Польше заявили, что без западной Украины и западной Беларуси их страна “неполноценное государство”. URL: http://antifashist.com/item/v-polshe-zayavili-chto-bez-zapadnoj-ukrainy-i-zapadnoj-belarusi-ih-strana-nepolnocennoe-gosudarstvo.html (дата звернення: 20.02.2020).
“Наибольшая опасность для Украины исходит от Венгрии”. URL: https://fakty.ua/308193-ne-tolko-rossiya-mogut-li-vengriya-i-rumyniya-prisoedinitsya-k-anneksii-ukrainskih-zemel (дата звернення: 22.02.2020).