Майбутнє Північноатлантичного Альянсу в умовах невизначеності та складному геополітичному оточенні
DOI:
https://doi.org/10.33099/2304-2745/2020-2-69/35-39Ключові слова:
Сценарії розвитку, стратегічні напрями діяльності, геополітичне оточення, НАТО, Украина.Анотація
4 квітня 2020 р. демократична спільнота відзначила 71-у річницю формування Організації Північноатлантичного договору. За весь цей час НАТО надійно забезпечує безпеку в євроатлантичному регіоні. Всі 30 союзників Альянсу об’єднані системою колективної оборони на засадах спільних демократичних цінностей та воєнних стандартів.
Наш світ змінюється і НАТО змінюється разом із ним.
Як може виглядати НАТО в 2025 році? Кожен важливий аспект НАТО значно змінюється, характеризуючись численними підйомами і спадами, які мають місце після підписання Вашингтонського договору. Альянс продовжує змінюватись сьогодні і, безперечно, буде ще більше змінюватись у майбутньому.
Питанням визначення перспектив і можливих сценаріїв розвитку НАТО в глобальній перспективі приділяється багато уваги у працях як вітчизняних, так і зарубіжних авторів та інституцій. Багато з цих статей є нормативними за характером, в них розглядаються переваги та недоліки діяльності Альянсу.
Останні тенденції в Організації Північноатлантичного договору в цілому та в Стратегічному командуванні НАТО з трансформації зокрема спонукають до більш уважного вивчення можливих сценаріїв розвитку цієї організації на середньострокову та довгострокову перспективу.
В статті на основі проведеного аналізу чотирьох стратегічних напрямів діяльності Альянсу на середньострокову та довгострокову перспективу (збільшення спектру залучення НАТО до вирішення стратегічних завдань глобального характеру; перегляд відносин Альянсу з Російською Федерацією та Китаєм; посилення взаємодії між НАТО та Європейським Союзом; зосередження зусиль Альянсу на внутрішньому розвитку та вирішенню проблем країн – членів НАТО) були запропоновані такі сценарії його розвитку: “нищівний”, “негативний”, “позитивний” та “реалістичний”. Що, на нашу думку, є актуальним і дуже важливим питанням для напрямку воєнної політики та євроатлантичної інтеграції України на найближчі 5-10 років, а певний додатковий аналіз, який пропонується авторами, дозволить визначити перспективу партнерських відносин НАТО з Україною у військовій сфері.Посилання
Sten Rynning. “NATO’s Futures: the Atlantic Alliance between Power and Purpose”, NDC Research Paper, No.2, March 2019.
Шпігельєр С., Кортвег Р.. Військові питання. Як може виглядати НАТО в майбутньому. НАТО ревю. URL: https://www.nato.int/docu/review/2006/issue2/ukrainian/military.html (дата звернення: 25.04.2020).
Стратегічна концепція Альянсу. Опубліковано 23 грудня 2019. URL: https://ukraine-nato.mfa.gov.ua/pro-nato/strategichna-koncepciya-alyansu (дата звернення: 25.04.2020).
Sten Rynning. “NATO’s Futures: the Atlantic Alliance between Power and Purpose”, NDC Research Paper, No.2, March 2019, р. 16.
Куда ведет Китай стратегия “Made in China 2025”? URL: http://fingramota.org/teoriya-finansov/ustrojstvo-ekonomiki/item/2911-kuda-vedet-kitaj-strategiya-made-in-china-2025 (дата звернення: 20.01.2020).
Kagan R., Knopf A. The jungle grows back: America and our imperiled world. New York. 2018.
Brooks S.G. and Wohlforth W.C. America abroad: why the sole superpower should not pull back from the world with a new preface. New York. Oxford University Press. 2018.